ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟΣ: O Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος χειροθέτησε άρχοντα οφφικιάλιο του Οικουμενικού Θρόνου τον Ελλογιμώτατο Κοσμήτορα της Θεολογικής Σχολής, Χρυσόστομο Σταμούλη.
Η χειροθεσία τελέστηκε στο παρεκκλήσιο της Αγίας Τριάδος, που βρίσκεται εντός της Θεολογικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.
Η Προσφώνηση του Οικουμενικού Πατριάρχη Βαρθολομαίου
Η Αγία τού Χριστού Μεγάλη Εκκλησία απονέμει εις υμάς σήμερον εις τόν Ιερόν Ναόν τής Αγίας Τριάδος τής Θεολογικής Σχολής σας, διά τών χειρών τής ημών Μετριότητος, τό οφφίκιον τού Άρχοντος Διδασκάλου τής Εκκλησίας. Σάς εντάσσομεν, κατ’ ιδίαν ημών Πατριαρχικήν φιλοτιμίαν καί προαίρεσιν, εις τήν χορείαν τών οφφικιαλίων τού Οικουμενικού Θρόνου. Ανήκετε πλέον εις τόν κύκλον τών συνεργατών μας καί καλείσθε νά στηρίζετε τό έργον τής Μεγάλης Εκκλησίας καί νά αγωνίζεσθε διά τήν προάσπισιν τών δικαίων της.
Καθ’ όλην τήν ιστορικήν πορείαν τής Κωνσταντινουπολίτιδος Εκκλησίας, οι Άρχοντες προσέφερον σημαντικάς υπηρεσίας πρός αυτήν εις όλας τάς διαστάσεις τής εκκλησιαστικής ζωής, εις τήν καλήν μαρτυρίαν εν τώ κόσμω καί εις τήν σχέσιν της μέ τούς θύραθεν θεσμούς. Αυτήν τήν διακονίαν συνεχίζουν καί σήμερον οι ανά τήν οικουμένην οφφικιάλιοι τού Θρόνου, οι οποίοι συγκροτούν δύο μεγάλα σωματεία, τό «Τάγμα τού Αγίου Ανδρέου» εν Ηνωμέναις Πολιτείαις Αμερικής καί τήν Αδελφότητα «Παναγία η Παμμακάριστος», εις τήν οποίαν ανήκετε πλέον καί υμείς. Είμεθα βέβαιοι, ότι θά αναδειχθήτε άξιος τής κλήσεως τής Μητρός Εκκλησίας καί τής εμπιστοσύνης τού Πατριάρχου σας.
Ήδη έχετε προσφέρει πολλά εις τήν θεολογίαν καί τόν πολιτισμόν. Εδιδάξατε καί εδώκατε διαλέξεις εις πολλά ονομαστά πανεπιστήμια, είσθε συγγραφεύς αξιολόγων βιβλίων, αρθρώνετε μεστόν θεολογικόν λόγον, ο οποίος εγγίζει τάς ψυχάς τών ανθρώπων, αναζωογονεί. Έχετε αξιόλογον παρουσίαν εις τά πολιτιστικά δρώμενα καί ιδίως εις τόν χώρον τής μουσικής. Συνειργάσθητε μέ σπουδαίους συνθέτας καί ερμηνευτάς η Χορωδία καί Ορχήστρα Νέων Θεσσαλονίκης Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος είναι ιδικόν σας δημιούργημα.
Ευφυής, δυναμικός καί δημιουργικός, μέ υγιές αισθητήριον διά τά αυθεντικά στοιχεία τής Παραδόσεώς μας, διατυπώνετε τό σωτηριώδες μήνυμα τής Ορθοδοξίας εν διαλόγω μέ τούς εκπροσώπους συγχρόνων τάσεων, μέ ισχυράν απήχησιν. Η παρουσία καί η μαρτυρία θεολόγων, ως η υμετέρα Εντιμολογιότης, αποτελεί ανάχωμα εις τήν αλλοτριωτικήν ταύτισιν τής Ορθοδοξίας μέ συντηρητισμόν καί κλειστήν πνευματικότητα. Όπως έχει λεχθή, «η Ορθοδοξία είναι φώς, καί μόνον ό,τι είναι φώς είναι Ορθοδοξία». Καί η θεολογία πρέπει νά μάς καθιστά μετόχους καί κοινωνούς φωτός, κάλλους, αληθείας, ελπιδοφόρων οραμάτων.
Αναδεικνύετε, Εντιμολογιώτατε Άρχων, τήν «φιλοκαλική» ή «φιλόκαλη Αισθητική» τής Ορθοδοξίας. Μέ τήν γραφίδα, τόν λόγον καί τήν μουσικήν σας, αποκαλύπτετε τό θεολογικόν βάθος, τό άρρητον κάλλος καί τήν εξανθρωπιστικήν δύναμιν καί εμβέλειαν τής προτάσεως ζωής τής Ορθοδοξίας. Η θεολογική γλώσσα, ως λόγος καί ως τέχνη, ως αρχιτεκτονική, ζωγραφική, ποίησις, μελωδία, πρέπει νά «σημαίνη» τήν αλήθειαν, τήν οποίαν εφανέρωσεν η σάρκωσις τού προαιωνίου Λόγου τού Θεού.
Όπως γράφετε, «ο Θεός σαρκούμενος προσέλαβε τό ξένο, τό άλλο, τό εντελώς διαφορετικό.» Μέ τήν γέννησιν τού Χριστού εισβάλλει εις τήν ιστορίαν η «σαρκωμένη αγάπη», γίνεται «σώμα οικουμενικό, υπόσταση όλων τών ανυπόστατων, ύπαρξη όλων τών ανύπαρκτων, παρουσία όλων τών απόντων, καταφυγή όλων τών κατατρεγμένων» (Ώσπερ ξένος καί αλήτης, εκδ. Ακρίτας, Αθήνα 2010, σ. 22 καί 29). Προβάλλετε τόν «πολιτισμόν τής σάρκωσης», τήν «έξοδον» τής Εκκλησίας «πρός τόν άλλον, τό άλλο, τό διαφορετικό», έξοδον «στήν κοινωνία, στόν πολιτισμό, προκειμένου νά επιτευχθεί η επέκταση τού σώματος, ο ολοκληρωτικός ανακαινισμός του», υμνείτε τήν Εκκλησίαν, τήν «βουτηγμένη στήν αγάπη τής θυσίας τού Σταυρού καί τής Ανάστασης».(Φάγαμε ήττα, εκδ. Αρμός, Αθήνα 2021, σ. 21 καί 20). Είναι δικά σας λόγια.
Δέν υπάρχει Εκκλησία χωρίς πολιτισμικήν σάρκα. Οι πολιτι-σμοί, μεταβαλλόμενοι εις σάρκα τού χριστιανικού Ευαγγελίου, μετα-μορφώνονται, ωφελούνται μεγάλως, αναδεικνύεται τό ανθρω-πιστικόν των περιεχόμενον. Εις τήν συνάντησιν αυτήν, τά πάντα εξαρτώνται από τό «πώς», από τόν τρόπον τής συζεύξεως. Είναι βέβαιον ότι η συνάντησις αυτή ζωογονείται από τήν βιουμένην εν τή Εκκλησία έντασιν μεταξύ τού «ήδη» τής ελθούσης χάριτος καί τού «όχι ακόμη» τής προσδοκωμένης Βασιλείας τού Θεού.
Εν τώ πνεύματι τούτω, συγχαίροντες υμίν διά τό υψηλόν οφφίκιον, καταστέφομεν τήν υμετέραν Εντιμολογιότητα καί τούς οικογενείς καί τούς συναδέλφους και συνεργάτας σας διά τής Πατριαρχικής ημών ευλογίας, ευχόμενοι δέ εύκαρπον συνέχισιν τής προσφοράς σας εις τήν Εκκλησίαν, τήν θεολογίαν καί τόν πολιτισμόν, πλέον ως Άρχων Διδάσκαλος τής Εκκλησίας, επικαλούμεθα εφ’ υμάς τήν χάριν καί τόν φωτισμόν τού Αναστάντος Χριστού, τού Άρχοντος τής ειρήνης.
Άξιος!
Συνάντηση Βαρθολομαίου με τους Άρχοντες Οφφικιαλίους της Μ.τ.Χ.Ε
Εκ μέρους τον Οφφικιαλίων τον Παναγιώτατο καλωσόρισε ο Προεδρος του Δ.Σ. της Αδελφότητας «Παναγία η Παμμακάριστος», Άρχων Έξαρχος κ. Αθανάσιος Μαρτίνος, Πολιτικός Διοικητής του Αγίου Όρους, μαζί με τον Γεν.Γραμματέα, Άρχοντα Διδάσκαλο του Γένους κ. Κωνσταντίνο Δελικωσταντή, ενώ παρέστη και απηύθυνε σύντομο χαιρετισμό ο Ελληνοαμερικάνος νέος Πρεσβης των ΗΠΑ στην Ελλάδα Εξοχ. κ. George J. Tsunis, ο οποίος κατά το παρελθόν χειροθετήθηκε Άρχοντας της Μ.τ.Χ.Ε.
Ακολούθως, ο Οικουμενικός Πατριάρχης απηύθυνε χαιρετισμό προς τους παρισταμένους Οφφικιαλιους της Μητρός Εκκλησίας.