Ολομέτωπη επίθεση εναντίον του Μητροπολίτη Καλαβρύτων Αμβρόσιου και της Δικαιοσύνης εξαπέλυσε ο ΣΥΡΙΖΑ για τη χθεσινή απόφαση αθώωσης του.
Δηλώσεις έκανε και ο ευρωβουλευτής, Δημήτρης Παπαδημούλης, που ήταν ιδιαίτερα προκλητικός.
Οπως αναφέρει η ανακοίνωση του ΣΥΡΙΖΑ:
“Η αθώωση του Μητροπολίτη Αιγιαλείας και Καλαβρύτων Αμβρόσιου από το Μονομελές Πλημμελειοδικείο Αιγίου, επιβεβαιώνει ότι η πολιτική των διακρίσεων καλά κρατεί στο χώρο της Δικαιοσύνης.
Γιατί δεν ήταν μόνο ότι αθωώθηκε για χαρακτηρισμούς που χρησιμοποίησε ενάντια στους ομοφυλόφιλους, που αποτελούν προκλητική παραβίαση των διατάξεων του αντιρατσιστικού νόμου για δημόσια υποκίνηση σε βία ή μίσος, αλλά και το γεγονός ότι το Δικαστήριο ανέχθηκε να επαναληφθεί ενώπιόν του κήρυγμα μίσους και να μην σταθμίσει καν την ομολογία του Μητροπολίτη ότι θα ήθελε να χρησιμοποιήσει όχι μόνο λεκτική, αλλά και σωματική βία.
Κανένας απλός πολίτης δεν θα απολάμβανε τέτοιας ασυλίας από τη δικαιοσύνη.
Για μια ακόμη φορά επιβεβαιώνεται πως όταν οι προκαταλήψεις και το μίσος ντύνονται με θρησκευτικό μανδύα, το μίγμα γίνεται τόσο εκρηκτικό, ώστε η δικαιοσύνη να μην μπορεί να ορθώσει το ανάστημά της”.
[irp posts=”410163″ name=”Αναρχικοί επιτέθηκαν με μολότοφ και μπογιές στον Ι.Ν. Αγίου Βασιλείου στα Εξάρχεια”]
Ο Δημήτρης Παπαδημούλης μίλησε στο ραδιοφωνικό σταθμό “Στο Κόκκινο” και είπε: “Για να μπούμε σε έναν δρόμο ανάπτυξης και κοινωνικής προκοπής απαιτείται εξυγίανση σε όλους τους τομείς, αλλά και μια δικαιοσύνη που να είναι αντάξια του συνταγματικού της ρόλου. Κι εκεί έχουμε και καλά παραδείγματα, όπως είναι η δουλειά από τους αρμόδιους εισαγγελείς για την καταπολέμηση της διαφθοράς, αλλά και άθλια παραδείγματα, όπως η χθεσινή απόφαση για τον χρυσαυγίτη μητροπολίτη Αμβρόσιο, η οποία κατά τη γνώμη μου είναι ντροπιαστική για τον νομικό μας πολιτισμό
Όταν κάποιος λέει, ακόμα και εντός του δικαστηρίου, ότι «οι ομοφυλόφιλοι είναι άνθρωποι που αποκλείεται να τους έφτιαξε ο Θεός, γιατί ο Θεός δεν φτιάχνει τέτοια ‘πράγματα’», αλλά και ότι «εγώ, αν είχα όπλο, θα ‘καθάριζα’ και θα το τελείωνα αυτό το θέμα», αποτελεί όχι απλώς παραβίαση του αντιρατσιστικού νόμου, όχι απλώς προσβολή στον νομικό μας πολιτισμό, αλλά και παρακίνηση σε δολοφονική βία. Και αυτό δεν έχει καμία σχέση με το «Μένουμε Ευρώπη».
Περιμένω, λοιπόν, από τους φιλελεύθερους -κατά τα άλλα- «μενουμεΕυρωπαίους» να τραβήξουν μια διαχωριστική γραμμή με τη χρυσαυγίτικη λογική. Περιμένω, επίσης, αυτή η ολοφάνερα προσβλητική για τον νομικό μας πολιτισμό απόφαση του δικαστηρίου να τύχει της κριτικής που της πρέπει.