Ι.Μ. ΛΕΜΕΣΟΥ – Πώς είναι δυνατό όλα αυτά να εφαρμοστούν στις περιπτώσεις που η γυναίκα είναι πνευματικά αξιότερη από τον άντρα, περισσότερο αναπτυγμένη και καλλιεργημένη, περισσότερο δυναμική, αποφασιστική και δημιουργική;
Πως πρέπει να εκμεταλλευτεί στο ζευγάρι ό ένας την καλύτερη πνευματική καλλιέργεια του άλλου και όχι να την ζηλεύει;
Και τι γίνεται όταν αλλάζει η κατάσταση και την μία είναι ο ένας καλά και την άλλη ο άλλος στο ζευγάρι; Πως θα βοηθήσει ο ένας τον άλλον;
Με τον καιρό αρχίζουν και εμφανίζονται φανερά πια οι διαφορές χαρακτήρα των δύο. Και αρχίζουν οι πικρίες. Είναι δυνατόν να δείξει τέτοια αγάπη ο άνδρας όταν πικραίνεται από την γυναίκα του η αντίστροφα;
Οι απαντήσεις στη συζήτηση του Πανιερωτάτου Μητροπολίτη Λεμεσού κ. Αθανασίου με τον Νίκο Γκουράρο.