Ι.Μ.Αλεξανδρουπόλεως: Την Κυριακή 4 Φεβρουαρίου το απόγευμα πραγματοποιήθηκε στο Πνευματικό Κέντρο η καθιερωμένη κοπή πίτας των ιεροψαλτών της Μητρόπολης Αλεξανδρουπόλεως.
Την πίτα έκοψε ο Μητροπολίτης κ. Άνθιμος παρουσία πολλών ιεροψαλτών που υπηρετούν στα αναλόγια, των βοηθών τους καθώς και μικρών παιδιών που μαθαίνουν την ιερή τέχνη της εκκλησιαστικής μας μουσικής.
Ο Μητροπολίτης Αλεξανδρουπόλεως κ. Άνθιμος στην σύντομη προσφώνησή του αναφέρθηκε στο έργο του ιεροψάλτη να διασώσει και να μεταλαμπαδεύσει την εκκλησιαστική μουσική στις επόμενες γενεές.
Στη συνέχεια ο Μητροπολίτης συνεργάστηκε με τους ιεροψάλτες για πρακτικά και τοπικά ζητήματα των αναλογίων της Μητρόπολης.