Ι.Μ.Τρίκκης: Με λαμπρή Θεία Λειτουργία κορυφώθηκε την Κυριακή 6 Αυγούστου 2023 ο εορτασμός της μεγάλης Δεσποτικής εορτής της Θείας Μεταμορφώσεως του Σωτήρος ημών Ιησού Χριστού στην Ιερά Μητρόπολη Τρίκκης, Γαρδικίου και Πύλης.
Ο Μητροπολίτης Τρίκκης, Γαρδικίου και Πύλης κ. Χρυσόστομος χοροστάτησε κατά την Ακολουθία του Όρθρου και εν συνεχεία τέλεσε την Θεία Λειτουργία στον πανηγυρίζοντα Ιερό Ναό Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Περτουλίου.
Κατά το Θείο Λόγο ο Μητροπολίτης ανέλυσε σύντομα το γεγονός που εορτάζει η αγίας μας Εκκλησία.