Την Κυριακή 12 Ιουνίου ένας νέος πρεσβύτερος χειροτονήθηκε στην Ιερά Μητρόπολη Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος.
Η χειροτονία τελέστηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Λουκά Ράχης, όπου ο νέος πρεσβύτερος θα υπηρετήσει ως εφημέριος.
Συγκεκριμένα, χειροτονήθηκε στον δεύτερο βαθμό ιερωσύνης ο Ιεροδιάκονος Βασίλειος Νάκας, ο οποίος διακονούσε στον Ιερό Καθεδρικό Ναό Θείας Αναλήψεως Κατερίνης.
Η χειροτονία τελέστηκε σε Αρχιερατικό Συλλείτουργο, στο οποίο προέστη ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τριπόλεως κ. Θεοφύλακτος, συλλειτουργούντος του οικείου Ιεράρχου, Σεβασμιωτάτου κ. Γεωργίου.
![kitrous_xirotonia1.jpg](https://www.vimaorthodoxias.gr/wp-content/uploads/2016/06/kitrous_xirotonia1.jpg)
![kitrous_xirotonia2.jpg](https://www.vimaorthodoxias.gr/wp-content/uploads/2016/06/kitrous_xirotonia2.jpg)
![kitrous_xirotonia5.jpg](https://www.vimaorthodoxias.gr/wp-content/uploads/2016/06/kitrous_xirotonia5.jpg)
![kitrous_xirotonia6.jpg](https://www.vimaorthodoxias.gr/wp-content/uploads/2016/06/kitrous_xirotonia6.jpg)
![kitrous_xirotonia8.jpg](https://www.vimaorthodoxias.gr/wp-content/uploads/2016/06/kitrous_xirotonia8.jpg)
![kitrous_xirotonia10.jpg](https://www.vimaorthodoxias.gr/wp-content/uploads/2016/06/kitrous_xirotonia10.jpg)
![kitrous_xirotonia12.jpg](https://www.vimaorthodoxias.gr/wp-content/uploads/2016/06/kitrous_xirotonia12.jpg)
![kitrous_xirotonia14.jpg](https://www.vimaorthodoxias.gr/wp-content/uploads/2016/06/kitrous_xirotonia14.jpg)
![kitrous_xirotonia15.jpg](https://www.vimaorthodoxias.gr/wp-content/uploads/2016/06/kitrous_xirotonia15.jpg)
![kitrous_xirotonia16.jpg](https://www.vimaorthodoxias.gr/wp-content/uploads/2016/06/kitrous_xirotonia16.jpg)