ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΝΕΣΙΟΝ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ
Η εφέστιος και θαυματουργός εικόνα της Παναγίας «Πάντων Βασίλισσα» η οποία μεταφέρθηκε το 1923, μετά τον ξεριζωμό των Ελλήνων από τη Μ. Ασία, στολίστηκε σήμερα, όπως και όλη η εκκλησία και όλοι οι πιστοί από το πρωί προσέρχονται για να προσευχηθούν.
Όπως κάθε χρόνο θα εορτασθεί και φέτος ο εορτασμός του «γενεθλίου της Υπεραγίας Ημών Θεοτόκου». Αυτή την ώρα τελείται ο Μέγας Πανηγυρικός Εσπερινός και θα ακολουθήσει η Ιερά Λιτάνευσις της Εφεστίου Εικόνας.
![eikona_pantovasilissa_rafina.jpg](https://www.vimaorthodoxias.gr/wp-content/uploads/2016/09/eikona_pantovasilissa_rafina.jpg)
![eikona_pantovasilissa_rafina1.jpg](https://www.vimaorthodoxias.gr/wp-content/uploads/2016/09/eikona_pantovasilissa_rafina1.jpg)
![pantovasilissa_rafina-3.jpg](https://www.vimaorthodoxias.gr/wp-content/uploads/2016/09/pantovasilissa_rafina-3.jpg)
![pantovasilissa_rafina-4.jpg](https://www.vimaorthodoxias.gr/wp-content/uploads/2016/09/pantovasilissa_rafina-4.jpg)